FABRYKA PORCELANY W ĆMIELOWIE
Niedaleko Bałtowa znajduje się Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Będąc w okolicy udało nam się połączyć wizytę w Szwajcarii Bałtowskiej oraz Wiosce Świętego Mikołaja razem z wizytą w Muzeum Porcelany.




HISTORIA
Zarówno Bolesławiec jak i Ćmielów były na mojej podróżniczej liście od zawsze. Kiedy tylko nadarzyła się okazja zobaczyć Fabrykę Porcelany AS Ćmielów od razu stwierdziłam, że musimy się tam pojawić. Fabryka to manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji wyjątkowej i drogiej porcelany, która swoje korzenie ma w przedwojennej Wytwórni Świt w Ćmielowie, a jej początki sięgają 1804 r. Właścicielem manufaktury jest Adam Spała, stąd litery AS w nazwie fabryki.
Ćmielowskie kolekcje to kultowe projekty rzeźb z lat 60. XX wieku, powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Obecnie każdy wyrób z Ćmielowa posiada dedykowany certyfikat autentyczności wraz z rokiem, nazwiskiem projektanta oraz unikalnym numerem. Wystawa w Muzeum to najważniejsze ikony polskiego designu, które znajdują się w zbiorach na całym świecie m.in.Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu czy Moskwie.
Fabryka Porcelany w Ćmielowie jest także jedyną manufakturą w Europie, która słynie z unikatowej receptury różowej porcelany Bronisławą Kryńskiego. Różowa porcelana AS Ćmielów to arystokracja wśród porcelan. Podobnie jak szmaragdowa. Nie będę opisywać całej historii porcelany, ponieważ naprawdę warto tutaj przyjechać i posłuchać jak Pani przewodnik bardzo fajnie opowiada całą historię od wykonania porcelany, jej utwardzania poprzez malowanie i pakowanie. Pokazuje też jak rozpoznać prawdziwą porcelanę i odróżnić ją od ceramiki.




ZWIEDZANIE MUZEUM PORCELANY
Podczas zwiedzania przewodnik opowiada o etapach produkcji porcelany czyli:
- z czego składa się masa porcelanowa
- co to jest kurczliwość porcelany
- jak porcelana świeci
- jak odróżnić porcelanę od innych nie-porcelanowych wyrobów
- dlaczego nazywana jest „białym złotem”




WYSTAWA STAREJ PORCELANY
Zgromadzone tutaj zbiory od początku produkcji fajansu, a później porcelany w Ćmielowie pokazują eksponaty z różnych okresów działalności fabryki. To także ekspozycja figurek. Jednym z ciekawych eksponatów jest specjalny piec elektryczny, który wypalał porcelanę.








WARSZTATY
Podczas naszej wizyty udało nam się skorzystać z warsztatów lepienia róży z porcelany, gdyż tylko te były przeznaczone dla tak małych dzieci. Muzeum oferuje jednak dużo szerszą gamę warsztat także dla szkół i przedszkoli. Możecie skorzystać z 4 programów zajęć w których udział mogą wziąć zarówno dorośli jak i dzieci. Pełną ofertę warsztatów można znaleźć tutaj.




Wszystkie informacje dotyczące działania Muzeum znajdziecie na stronie internetowej.
CENNIK BILETÓW Z WARSZTATAMI
Z cenami najlepiej zapoznać się na stronie, w zależności od warsztatów lub tylko zwiedzania, ceny się różnią. Można skorzystać z karty Dużej Rodziny.




SKLEP ONLINE PORCELANY
https://www.as.cmielow.com.pl/pl/
ADRES
Sandomierska 243, Ćmielów
GODZINY OTWARCIA:
PONIEDZIAŁEK – NIEDZIELA
9:00 – 16:00
Ostatnie wejście o godz. 15:00
Konieczna jest rezerwacja pod nr telefonu: 535 588 960




Jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube.
Więcej ciekawych miejsc z województwa świętokrzyskiego znajdziecie tutaj.
Jeśli podoba Ci się ten wpis zostaw coś od siebie i oceń na piąteczkę stawiając mi kawę 🙂 dzięki!