KATOWICE – WEEKEND Z DZIEĆMI
CO ROBIĆ W WEEKEND W KATOWICACH Z DZIEĆMI? GOTOWY PLAN NA ZWIEDZANIE!
Czas na przewodnik po największym mieście Górnego Śląska – Katowicach, które są doskonałą propozycją na spędzenie weekendu, a nawet kilkudniowego pobytu. Katowice, to nieodkryta i niedoceniana perełka Górnego Śląska. Oczarujmy hasło – a co można robić w Katowicach, na pełen zachwytu weekend z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.




KATOWICE – STOLICA GÓRNEGO ŚLĄSKA
Jeśli kiedykolwiek, ktoś Was jeszcze zapyta co robić w Katowicach, to zdecydowanie możecie go odesłać na mojego bloga. To właśnie tutaj mieszczą się największe atrakcje takie jak: Muzeum Śląskie, Nospr, Bajka Pana Kleksa czy okoliczny Park Śląski w Chorzowie z Legendią. To także prawdziwa stolica sportu i muzyki. Miasto od wielu lat dynamicznie się rozwija co widać w wielu inicjatywach lokalnych. Katowice bardzo przypominają mi Łódź począwszy od murali, osiedli robotniczych czy odrapanych kamienic. Jednak z roku na rok to właśnie tutaj przestrzenie zmieniają się w modne restauracje i sklepy, a Katowice goszczą kilka razy w roku największe gwiazdy muzyki na Fest, Tauron czy Off Festival. To miasto ma zdecydowanie dużo pozytywnej energii!




CO ZOBACZYĆ W KATOWICACH?
Katowice na pewno są wymagające i niestandardowe, ale na pewno Wam się spodobają. W tym mieście można się po woli zakochiwać i podziwiać ukryte skarby. Mnóstwo tutaj postindustrialnych zabytków, kamienic czy placów połączonych z molochami z XIX wieku, o Spodku chyba nie trzeba wspominać 😉 To właśnie tutaj znajduje się słynne Osiedle Tysiąclecia z “Kukurydzami” czy “Gwiazdami” na Osiedlu Roździeńskiego. To zdedydowany przykład modernizmu w Katowicach.




KATOWICKA STREFA KULTURY
To przestrzeń wspólna i nowoczesna zabudowa łącząca wspaniały design. Do strefy należą: Hala Widowiskowo-Kongresowa Spodek, Muzeum Śląskie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Ta inwestycja powstała w dawnym miejscu kopalni Katowice. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście o Muzeum Śląskum. Ten kulturalny zakątek jest miejscem, gdzie zjeżdżają turyści z całej Polski, aby spędzić czas wolny, który jest połączeniem architektury, historii i muzyki. Słynny NOSPR czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w której odbywają się wielkie koncerty jest wyjątkowa zarówno w swoim designie na zewnątrz jak i wewnątrz. Warte uwagi i zdecydowanie niepomijalne podczas Waszej wycieczki jest Muzeum Śląskie, na które trzeba zarezerwować kilka godzin zwiedzania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zarówno zbiorów malarskich jak i wystawy o historii Śląska, która prowadzi nas za rękę i wciąga.






RYNEK W KATOWICACH
Znajdziecie tam kilka ciekawych punktów jak: Teatr Śląski, Łaźnię Miejską, a nawet palmy czy fontanny. Byłoby super, gdyby miasto popracowało jeszcze nad przestrzenią miejską i umieściło więcej zieleni, bo sam plac jest zdecydowanie zbyt mocno wybetonowany. Rynek ratują jednak boczne uliczki: Mariacka, Francuska, Warszawska, a także Stawowa prowadząca od Dworca Głównego do Supersama, przy którym znajduje się hotel Vienna House Easy by Wyndham w którym się zatrzymaliśmy. Hotel nie dość, że jest przyjazny dzieciom to mieści się w samym centrum Katowic. Blisko do Rynku, Strefy Kultury czy Parku Śląskiego w Chorzowie.
Zajrzeć na pewno trzeba na Plac Miarki, Chrobrego czy Plac Sejmu Śląskiego. Jeśli macie więcej czasu odwiedźcie także Archikatedrę Chrystusa Króla w Katowicach czy Kościół Mariacki zlokalizowany w okolicach Rynku. Katowice są centrum kultury, więc opiewają w liczne domy kultury, Akademię Muzyczną, Filharmonię Śląską czy Katowice Miasto Ogrodów. Wokół spotkacie jak w Łodzi mnóstwo murali, które powstały jako część projektu Katowice Street Art. Mnóstwo tu także neonów jak “Zenit” w okolicach Rynku. Najlepiej jednak odwiedzić Katowicki Skład Neonów w Centrum Kultury Katowice.




NIKISZOWIEC I GISZOWIEC
Oba te osiedla robotnicze, to miejsca przepełnione historią. Są zarazem wizytówką Katowic i przypominają mi Księży Młyn w Łodzi. To tutaj bije serce Katowic. To obowiązkowy punkt na Szlaku Zabytków i Techniki. Nikiszowiec to osiedle robotnicze wybudowane dla górników kopalni „Giesche” w 1911 r., ponieważ Giszowiec było już mocno przepełniony. Mieszkali tam górnicy z rodzinami i to tam toczyło się ich codzienne życie: praca, święto, odpoczynek. Oprócz czerwono – pomarańczowych domów z cegły, zobaczycie tutaj kościół św. Anny, zakład fotograficzny Niesporek, kopalnię Wieczorek, historyczną pocztę. O tym wszystkim będzie jednak w osobnym wpisie o Nikiszowcu. Warto tu wpaść i poczuć prawdziwy klimat Śląska.




A teraz czas na szybki plan na weekend. Tak zaplanowałam go dla swojej rodziny:
DZIEŃ 1 – Piątek
- zameldowanie późnym popołudniem w hotelu Vienna House Easy by Wyndham w Katowicach
- spacer po Rynku w Katowicach od ulicy Mickiewicza, przez Rynek, ul. Mariacką
- kolacja w Olio Pizza Napoletana
- relaks w hotelowej saunie Vienna House Easy by Wyndham




DZIEŃ 2 – Sobota
- śniadanko w Hotelu Vienna House Easy
- zwiedzanie Parku Śląskiego w Chorzowie: Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny”, zwiedzanie Rosarium, Tanecznego Kręgu, Ogrodu Japońskiego, przejażdżka Elką ze Stadionu Śląskiego w kierunku Parku Legendia
- zabawa i lunch w Legendia Park
- obiadokolacja w Wiejskiej Chatce
- powrót do hotelu






DZIEŃ 3 – Niedziela
- śniadanie i wymeldowanie z hotelu Vienna House Easy
- spacer po Katowickiej Strefie Kultury (Nospr, Spodek, Labirynt)
- zwiedzanie Muzeum Śląskiego
- zwiedzanie wystawy “Na Tropie Tomka” w Muzeum Śląskim
- zwiedzanie Nikiszowca i Giszowca
- obiad w Nikiszowcu – Cafe Byfyj
- Bajka Pana Kleksa
- powrót do domu




GDZIE ZJEŚĆ W KATOWICACH:
- Wiejska Chatka
- Byfyj Cafe w Nikiszowcu
- Śląska Prohibicja w Nikiszowcu
- Moodro Restaurant & Cafe w Muzeum Śląskim
- Zielnik Krystynki
- Caffe Kattowitz
- Olio
Myślę, że po tym wpisie nikt z Was już nie wątpi, że Katowice to miasto kultury i bardzo przyjazne także dzieciom. Jeśli nie udało Wam się jeszcze odwiedzić stolicy Górnego Śląska, to zdecydowanie powinniście odczarować mit ‘a co tam można zobaczyć?’ i sami sprawdzić na własnej skórze, jak wiele ciekawych rzeczy jest tutaj zarówno dla dzieci jak i dorosłych.




Więcej o tym co zobaczyć na Dolnym Śląsku zobaczysz tutaj.
Pamiętaj, jestem na Instagramie, Facebooku i Youtube, miło mi będzie jak dołączysz do społeczności aktywnych rodziców i polubisz mój fanpage.
A jeśli doceniasz to co robię, postaw mi kawę 😉